EKSKLUZIVNO U SRBIJI

Magnetna terapija pomoć kod nesanice

Magnetna terapija pomoć kod nesanice

Da li i na koji način magnetna terapija moše uticati na poboljšanje kvaliteta sna, pokušaćemo da Vam odgovorimo u narednom tekstu. U današnje vreme veliki broj ljudi  pati od poremećaja sna; nesanice, preterane pospanosti, osećaja umora i nakon buđenja ali i veoma „nemirnog“ sna i košmarnih snova.  Količina i kvalitet sna variraju od osobe do osobe ali koliko dobro i koliko dugo neko spava  zavisi od niza fizičkih i psiholoških uticaja. Smatara se da su neki od uzroka povezani sa faktorima ishrane, spavanjem na lošim zonama Hartmanovim i Kerijevim čvorištima i podzemnim vodama, preteranom upotrebom  mobilnih telefona i kompjutera pre spavanja, izloženošću drugim elektromagnetnim zračenjima ali i stresom. Posledice neadekvatnog spavanja su smanjena koncentracija i nivo pažnje, gubitak fizičke snage, teškoće u reagovanju, razdražljivost, pad imuniteta  a sa tim i bolešljivost.

 

FAKTORI KOJI MOGU UTICATI NA POREMEĆAJE SPAVANJA

 

Ishrana

Iako na prvi pogled deluje čudno da ishrana u mnogome utiče na kvalitet sna, ovo je jedan od faktora koje  ne smemo zanemariti. Intolerancija na određenu hranu, prekomerno konzumiranje hrane neposredno pre spavanja, namirnice koje sadrže kofein  i tiramin, kao i namirnice koje sadrže više šećera i zasićenih masnih kiselina imaju negativan uticaj na san. Kofein je prisutan u kafi, zrnu kakaoa, gaziranim i energetskim  pićima, čaju /zeleni i crni/, guarani;  dok se tiramin nalazi  u citrusima, kiselom kupusu i kiselim krastavcima, suhomesnatim proizvodima, starim sirevima. Kofein i tiramin takođe mogu biti povezani sa migrenom i glavoboljama te ove namirnice posebno trebaju da izbegavaju osobe koje su sklone glavoboljama jer ova stanja, mogu negativno uticati na spavanje.

 

INTOLERANCIJA NA HRANU

 

Sad je već potpuno jasno i dokazano da su  osobe koje imaju intoleranciju na hranu često razdražljive tokom jutarnjih sati i veoma često spavaju popodne, nemir, slaba koncentracija i nemogućnost pažnje javljaju se tokom dana  dok su noći praćene nemirnim snom – bacakanje tokom noći, nesanicom  i buđenjem tokom noći, čak i mesečarenjem. Naime, netolerancija na hranu može podstaći pojačano lučenje histamina / supstanca koju telo proizvodi tokom alergijske reakcije/ da se oslobodi u mozgu, što može dovesti do biohemijskih promena u telu i dovesti do poremećaja sna. U mozgu, histamin zamenjuje neurotransmitere, ali pošto ne funkcioniše kao drugi neurotransmiteri, stvara disfunkciju u drugim biohemijskim putevima mozga /koji su odgovorni za razmišljanje, raspoloženje , ponašanje/.  Kada se ovi putevi poremete, posledica toga je ispoljavanje simptoma , od kojih je jedan nesanica,

 

FAKTORI ŽIVOTNE SREDINE

 

Uređaji koji ometaju elektromagnetno polje tela i stvaraju elektromagnetna polja  mogu znalajno uticati na poremećaj sna, isto se odnosi na električnu struju koja se koristi u domaćinstvu, kao i dalekovodi i generatori. Ako želite zdrav i kvalitetan san budite sigurni da su vam tokom noći isključeni wi-fi uređaji, kompjuteri, laptopovi, mobilni telefoni ili da se makar ne nalaze u sobi u kojoj spavate ili da se ne nalaze sa druge strane zida gde vam je uzglavlje.

 

ZNAČAJ CIRKADIALNOG RITMA

 

Cirkadijalni ritmovi /”oko jednog dana”/ najčešće su povezani  sa obrascima spavanje/budnost i objašnjavaju fluktuaciju budnosti i pospanosti tokom jednog dana. Ovi ritmovi se ponavljaju  otprilike svaka 24h i kontroliše ih tzv,”biološki sat” tela.  Istraživanja pokazuju da se cirkadijalni ritmovi javljaju i u drugim fiziološkim procesima npr. krvni pritisak, telesna temperatura, nivo hormona i imuni sistem. Svetlost bilo da je od Sunca ili veštačkih uređaja utiču na naš cirkadijalni ritam i “podešavaju” naš telesni sat da prati 24 časovni ciklus Sunca. Epifiza –šišarčica u našem mozgu, luči melatonin u veoma malim količinama i njegova količina zavisi od starosti  ali se deset puta više melatonina oslobađa noću nego tokom dana. Kako melatonin počne da ulazi u krv, on počinje da usporava budne /alfa/ moždane talase. Tada se broj otkucaja srca smanjuje, mišići se opuštaju, krvni pritisak pada a telo postepeno ulazi u fazu sna. Melatonin počinje da se luči intenzivnije od 19h uveče a pik dostiže između 01h-03h posle ponoći nakon čega koncentracija melatonina počinje da slabi i oko 7h ujutru je minimalna zato tada dolazi do buđenja. Zato je VEOMA VAŽNO DA SPAVAMO U PERIODU KADA JE LUČENJE MELATONINA MAKSIMALNO.

 

KAKO MAGNETNA TERAPIJA MOŽE POMOĆI

 

Terapija magnetnim poljima prilično je efikasna u lečenju i prevenciji svih vrsta poremećaja spavanja.  Magneti kao što je poznato podstiču cirkulaciju, a kako je to povezano sa snom? Kada se nivo kiseonika usled slabosti cirkulacije u ćelijama smanji menja se pH vrednost unutar ćelije i one kreću da “otiču” stavra se kisela sredina , menja se metabolizam ćelije i posledica toga je nesanica. Drugo, nauka je dokazala da se LUČENJE MELATONINA  MOŽE DODATNO STIMULISATI NOŠENJEM MAGNETA  npr. lutajućeg srca u toku noći u predelu tačke DU20 koja se nalazi 6 prstiju od početka čeonog dela  kose ili nošenjem relax maske sa magnetima jer se melatonin tokom noći luči ne samo iz epifize već i iz retine oka i zidova creva. Magneti takođe mogu vratiti naše telo u energetski balans delimičnom neutralizacijum štetnih elektromagnetnih polja iz naše okoline.

Imajući u vidu sve navedeno, možemo zaključiti da magnetna terapija uz pomoć magnetnih pomagala poput lutajućeg srca i relaks maske sa magnetima može imati izraziti uticaj na kvalitet sna kod ljudi koji pate od nesanice.

Podeli