EKSKLUZIVNO U SRBIJI

Depresija i creva - postoji li veza?

Depresija i creva - postoji li veza?

Depresija nije prolazna tuga ili serija loših dana. Svako ko pati od depresije, koja se može manifestovati u mnogim različitim oblicima i fazama, okružen je mnogo više od melanholije, iscrpljenosti i mračnih misli. Depresija je stvarna i vrlo ozbiljna bolest koja pogađa milione ljudi: prema trenutnim procenama, oko 10,8 posto žena i 7,6 posto muškaraca u Nemačkoj  i oko 7,5 posto stanovništva u Austriji je pogođeno depresijom, sa snažnim porastom trenda. Zbog toga je depresija predmet intenzivnih kliničkih istraživanja, a sve više se pažnja usmerava na creva – a samim tim i na zeolit ili posebnu varijantu PMA – zeolit.

Ali, šta su uzroci depresije

 

Najčešći poznati uzroci depresije su kombinacija genetskih, bioloških, ekoloških i psiholoških faktora. To uključuje porodičnu istoriju, hronične bolesti, traumatska iskustva, produženi stres i – često nedovoljno prepoznate – poremećaje neurotransmitera u mozgu. Neurotransmiteri igraju ključnu ulogu u regulaciji širokog spektra funkcija u telu i umu i prvenstveno su odgovorni za naše raspoloženje, kvalitet sna i apetit. Ako dođe do njihovog poremećaja, depresija je moguća posledica.

 

 

Depresija se ubraja u najranije opisane bolesti u medicini. Reč "depresija" potiče od latinske reči "deprimere," što znači pritisnuti, utisnuti ili udubiti. Depresija je vrlo učestala bolest, koju je vrlo važno znati prepoznati i suočiti se s njom. Karakteristika ove bolesti je da se osoba oseća tužno i beznadežno kroz neko duže vreme, gubitak osećaja zadovoljstva, gubitak snage i energije, javljanje osećaja neodređenog straha (anksioznosti). Tu je i gubitak volje za životom, osećaj krivice, razmišljanja o samoubistvu i pokušaji. Uz to, nastupa promena mišljenja, sna i apetita. Depresija se najčešće prvi put javlja u tinejdžerskom dobu i u dvadesetim i tridesetim godinama. Depresija se češće dijagnostikuje kod žena nego kod muškaraca, ali to može biti i zato što žene češće traže pomoć.

 

Uloga creva u depresiji: Kako naš "mozak creva" utiče na raspoloženje

 

Malo ljudi je svesno: Naša creva mogu igrati ključnu ulogu u razvoju i napredovanju depresije, jer su ona glavno mesto proizvodnje neurotransmitera poput serotonina, koji regulišu raspoloženje.

Oko 90-95 posto celokupnog serotonina u telu proizvodi se u crevima, naročito u enterochromaffin ćelijama crevne sluznice. Dopamin, koji je važan za naš nagradni sistem i motivaciju, takođe se u velikoj meri proizvodi u našim crevima.

Zdrava creva mogu značajno doprineti mentalnom zdravlju, dok su disbalansi i upale u crevima povezani sa povećanim rizikom od depresivnih poremećaja.

 

Osnova za zdrava creva: jačanje crevne barijere i podsticanje detoksikacije

 

Trenutno se mnogo priča o mikrobiomu. Zdrav i uravnotežen mikrobiom je zaista od najveće važnosti za mentalno zdravlje, ali samo zdrava creva sa intaktnom crevnom zidnom barijerom mogu da podrže uravnotežen, funkcionalan mikrobiom. Stoga je ključno ne samo podržavati mikrobiom, već i zdravlje crevnog zida kako bi se sprečila i lečila depresija.

Zdrava creva dakle čine osnovu za intaktan mikrobiom i igraju centralnu ulogu u prevenciji i lečenju depresije. Zdrav crevni zid i funkcionalna crevna barijera su ključni za sprečavanje ulaska štetnih supstanci, toksina i patogena u organizam. Ova barijera ne štiti samo probavni sistem, već ima dalekosežne efekte na opšte i mentalno zdravlje.

 

Šta je mikrobiom: Reč mikrobiom je prvi upotrebio Džošua Lederberg 2001. godine da bi označio ekološku zajednicu simbiotskih i patogenih organizama koji naseljavaju čovekov telesni prostor. On se fokusirao na genetski aspekt – razmatrajući mnogostruko veći broj genetskog materijala stranih organizama (mikrobiota) u telu u odnosu na čovečiji genetski materijal.

 

Značaj crevne barijere – osnova za mentalno zdravlje

 

Crevna barijera se sastoji od gustog sloja epitelnog tkiva koji je povezan tzv. "tight junctions" (čvrstim vezama). Ova struktura sprečava ulazak štetnih supstanci u krvotok. Poremećena crevna barijera, poznata i kao "propuštajuća creva" (leaky gut), može dovesti do povećane propusnosti, što povećava rizik od sistemskih upala i hroničnih bolesti, uključujući depresiju.

 

Prvo očistite i izlečite creva PMA zeolitom, a zatim izgradite mikrobiom

 

Stoga je u početku važno očistiti creva i poboljšati crevnu sredinu. Posebno se iz creva moraju ukloniti štetne materije kao što su teški metali i toksini, koji su sada svima nama na teretu, kako bi crevni zid ili crevna barijera mogli da zarastu.

Prirodni vulkanski mineral zeolit je prvi izbor za čišćenje creva. Međutim, nisu svi zeoliti isti! Specijalni PMA zeolit iz PANACEO-a se rafiniše posebnim procesom (PMA = PANACEO Micro Activation) tako da može optimalno da izvrši ove procese adsorpcije u ljudskom organizmu. Pored toga, PMA zeolit je sertifikovani medicinski proizvod koji je, kao vodeći aktivni sastojak danas dostupnih oblika zeolita, jedini koji je dokazao svoje medicinske prednosti u brojnim naučnim studijama zlatnog standarda i pogodan je za dugotrajnu upotrebu.

 

Jako je važno koji zeolit koristite za čišćenje i jačanje creva.

 

 

Vaš put do zdravih creva i više radosti u životu

 

Preporučujemo da koristite PANACEO zeolit kao medicinsko sredstvo za oporavak i jačanje creva, takođe u pogledu aditiva, odnosno dodatnog lečenja depresije.

Zeolit je dobar jer:

  • PANACEO zeolit reguliše stolicu,
  • ublažava tipične simptome sindroma curenja creva i iritabilnog creva (nadimanje, bol u stomaku i zapaljenje creva)
  • podržava mikrobiom,
  • jača crevni zid (kao što su polmonalni i bindogeni putevi, aluminijum, olovo, arsen, kadmijum, hrom i nikl kako bi ih eliminisali iz organizma)

 

Sve navedeno će vam pomoći da creva ponovo proizvode dovoljno serotonina kako biste  zaštitili  vaše mentalno zdravlje.

 

Ovom jednostavnom merom ne samo da činite nešto dobro za svoje fizičko zdravlje, već možete i podržati svoj um i dušu. Ali imajte na umu: ako imate osećaj da patite od prave depresije, obratite se lekaru.

Podeli