DA LI SU IMUNITET I ZDRAVLJE CREVA POVEZANI?
Kada razmišljamo o našim crevima i njihovim zadacima, prvo što nam padne na pamet je obično unos i varenje hrane. Međutim, uloga creva podrazumeva mnogo više od unosa i varenja hrane jer se 70% imunološke odbrane zapravo odvija u našim crevima. Upravo to je razlog što su creva i njihov uticaj na imuni sistem, kao i povezanost za pojavom bolesti sve više u fokusu nauke.
Zašto je važna netaknuta crevna sluzokoža?
Sluzokoža creva formira zaštitni zid iznutra protiv nekontrolisanog priliva stranih mikroorganizama kao što su:
- virusi,
- bakterije,
- gljivice i
- toksini.
Pored toga, tamo se nalaze ogromne količine imunih ćelija.
Zdrava crevna sluzokoža i ravnoteža crevne flore su, s jedne strane, neophodni za transport svarenih čestica hrane u krvotok, a sa druge, za odbijanje supstanci koje našem organizmu nisu potrebne. Sve što se može odbiti preko crevne sluzokože značajno rasterećuje imunološki sistem I čini ga jačim te je stoga crevna sluzokoža naša najvažnija linija odbrane.
Sindrom propusnog creva
Sluzokoža creva kao prirodni zaštitni zid može biti narušena toksinima koji svakodnevno unosimo u organizam I koji značajno mogu ometati normalno funkcionisanje organizma I biti uzrok velikog broja oboljenja. Neravnoteža crevne flore, intolerancija na hranu i pre svega hronične promene na crevnoj sluzokoži, mogu dovesti do povećane propustljivosti. Tada se govori o sindromu propusnih creva.
Telo je sada suočeno sa mnoštvom opterećujućih toksina I štetnih materija, sa kojima mora da se izbori što je moguće pre. Podmukle infekcije, često dugo ostaju neprimećene jer u početku ne daju specifične simptome ali bez obzira na nedstatak simptoma mogu biti okidač za mnoge ozbiljne bolesti.
U crevima koja propuštaju, crevna sluzokoža postaje sve tanja i propusnija za razne agense i viruse. Ovo se ne smatra bolešću, ali je još jedan faktor rizika za povećanu podložnost infekciji. U telu se pokreću pojačani inflamatorni signali, što može izazvati hroničnu upalu.
Koji signali upozorenja ukazuju na poremećenu funkciju crevne sluzokože?
Pored gastrointestinalnih tegoba, postoji i velika povezanost sa padom imuniteta, netolerancijom na hranu, alergijama, dijabetesom ili čak reumatizmom.
PMA-zeolit za zaštitu i oporavak creva
Nova saznanja potvrđuju da je crevna sluzokoža neophodna za zdravu crevnu floru. PMA-zeolit detoxamin može se koristiti za zaštitu i oporavak crevne sluzokože. Posebno je efikasan u kombinaciji sa probiotikom jer sa njim ima sinergično dejstvo – PMA zeolite “krpi” oštećenu sluznicu a probiotik nadoknađuje “dobre” bakterje koje su neophodne za normalan rad creva I jak imuni sistem.
Štetne supstance potrebno je eliminisati a ono što je važno za normalno funkcionisanje organizma treba zadržati u organizmu.
Samo ako su crevna sluzokoža i crevna flora neoštećene, organizam može u dovoljnoj meri da apsorbuje druge za život značajne supstance, kao što su vitamini i elementi u tragovima koji podržavaju imuni sistem. Zato se detoxamin može kombinovati sa suplementima jer na taj način oni bivaju maksimalno iskorišćeni od strane organizma a samim tim je efekat na zdravlje bolji i efikasniji.
Međutim, pored ovih dopunskih mera u smislu suplementacije, za unapređenje zdravlja, važan je i zdrav način života koji podrazumeva zdravu ishranu i optimalnu fizičku akivnost u skladu sa godinama starosti i mogućnostima. Ne zaboravite da imunitet nije nešto što se stvara preko noći, to je nešto na čemu treba da radimo čitav naš život.