Čaga i njena lekovita svojstva poznata su od davnina. Iako uspeva i u našem klimatskom području mnogo je zastupljenija na hladnom severu Evrope i  Kanade. Iz tog razloga, kao i zbog velikih zdravstvenih benefita koje nudi, nazivaju je „Biser severa“.

U Zapadnom Sibiru, na primer, Kanti - tradicionalni narod, koristio je Čagu ne samo u medicinske svrhe, već i za svoje tradicionalne obrede. Tamo je korišćena za odgon zlih duhova i čišćenje tela. Verovali su da Čaga ima snažan pristup njihovim moćnim životima i fizičkom i duhovnom izlečenju.

U Finskoj je bio veoma popularan kao „Rahkasieni“. U delovima zemlje gde su zime bile duge i hladne i gde postoji manjak vitamina u ishrani, Čaga je služila kao važan izvor hranljivih materija i podrška imunskom sistemu da bi se ova duga zima prebrodila sa što manje bolesti i kako bi se očuvalo zdravlje i vitalnost. U Sibiru je „eliksir putnika“ i tamo se tradicionalno pije kao „putnički čaj“.

U TCM (tradicionalna kineska medicina), Čaga se koristi kao tonik i promoviše harmonizaciju uma, njena svojstva opisana su još pre 2300 god u kineskoj knjizi  herbalne medicine Shennong Ben Cao Jing u kojoj je opisana kao gljiva koja održava mladolikost, jača imunitet i produžava život.

 

 

Kako prepoznati Čagu

 

Čaga počinje da se širi kroz spore unutar drveća (uglavnom breza) i na samom početku njen razvoj skoro da je neprimetan. Posle nekoliko godina, kora se prvi put otvara i pojavljuje se mala, tamna i gruba izraslina. Nakon nekoliko godina čaga je spremna za berbu. Lekovita gljiva izgleda kao “tumor” i stoga se naziva i “rak drveta”. Za nju se često kaže: "Spolja kao ugalj, iznutra kao žar."


Pošto Čaga uglavnom raste na brezi, jedan od njenih sastojaka je betulin. Betulin je prirodno jedinjenje iz grupe pentacikličnih triterpena. Terpeni se nalaze u agrumima i drugim lekovitim biljkama, ali i u određenim vrstama gljiva drveća. Brojni triterpeni imaju citotoksična, antiepileptička, antidijabetička, neuroprotektivna, antimikrobna i antiinflamatorna dejstva.

Čaga ima jednu od najviših vrednosti na ORAC skali. ORAC je skraćenica od „Kapacitet apsorpcije radikala kiseonika“. Ovo je vrednost koja ukazuje na to koliku sposobnost hvatanja slobodnih kiseoničkih radikala ima neka namirnica,odnosno koliko je znažna njena antioksidativna aktivnost.

Čaga je takođe jedan od adaptogena. Adaptogen je termin za određenu hranu i suplemente dizajnirane da pomognu telu da se nosi sa „stresom“. Oni dovode telo u ravnotežu.

 

Šta Čagu čini tako lekovitom

 

Ova lekovita gljiva sadrži različite polifenole i beta - glukane, koji su polisaharidi. Neki od sadržanih sterola do sada su otkriveni samo u ovoj divljoj pečurki. Dodatni sastojci uključuju flavonoide, tanine, terpene, triterpenoide, melanin, kao i organske kiseline, peligridin D, i minerale kao što su kalijum, natrijum, magnezijum, cink, bakar  i mangan.

Pored minerala još jedna od aktivnih supstanci je betulin koja se dobija iz Čage.

 

Komponeneta

Biološka aktivnost

References

Polisaharidi i Glukani

Antikancerski, antiinflamatorni, antivirusni, antioksidativni, imunomodulatorni, hipoglikemijski, hipolipidemijski, hepatoprotektivni, itd.

[1,2,3,4,5]

Triterpenoidi, Lupeol, Lanosterol and Inotodiol

Antikancerski, antiinflammatorni, antivirusni, and antioksidativni

Melanin

Antioksidant, antiinflamatorno, antivirusno, hipolipidemijsko i imunomodulatorno.

Polifenol, Peligridin D, 3,4-dihydroxybenzalacetone, Kafeinska kiselina, Inonoblin B

Antikancersko, antioksidant, reguliše ekspresiju gena, anti-apoptoički  efekat i ćelijska proliferacija

Terpenes, Betulin and Betulinska kiselina

Antibakterijsko, protektivni efekti protiv kadmijuma, pomaže kod malarije, anti-inflamatorno, anti-HIV aktivnost i citotoksičnost protiv različitih tumorskih ćelija

Sterol, Ergosterol peroksid, Trametenolična kiselina

Antikancersko, antimikrobno, imunosupresivno

 

Šta je betulin koji Čagu čini posebnom i koja su njegova svojstva

 

Betulin odnosno betulinska kiselina je triterpenoid ekstrahovan iz kore breze. Čaga raste na odrasloj Betuli. spp drveća i Alnusa pa je samim tim i Čaga bogata ovim jedinjenjem. Betula pendula (Breza) je biljka sa antioksidativnim i antiinflamatornim svojstvima koja se koristi kod kožnih oboljenja [6]. Ulje kore betule (Betulae pix) se koristi za lečenje kožnih oboljenja kao što su ekcem i psorijaza. Ima veoma snažna hidrantna svojstva, podstiče proizvodnju kolagena i regeneriše suvu, ispucalu i grubu kožu. Kora breze sadrži oko 22% betulina u svom pokrovnom tkivu stabla. Betulinska kiselina je još jedno jedinjenje koje se nalazi u brezovoj kori i Čagi sa antibakterijskim, anti-malarijskim, antiinflamatornim, anti-HIV aktivnostima i citotoksičnošću protiv raznih tumorskih ćelijskih linija.

Betulin ima antikancerogeno dejstvo [7] i koristi se za lečenje zarastanja rana [8,9]. Derivati betulina stimulišu sintezu kolagena u normalnim humanim fibroblastima [10]. Betulin se lako može pretvoriti u betulinsku kiselinu, jedinjenje koje ima antimalarijsko, antigljivično, antikancerogeno i antiinflamatorno dejstvo. Betulin i betulinska kiselina su najefikasnija jedinjenja koja se koriste protiv zapaljenja kože [11]. Betulin, betunilna kiselina i njihovi derivati mogu se koristiti protiv melanomskog karcinoma kože, epidermoidnog karcinoma i aktinične dermatoze [12]. Ian et al., 2014. proučavali su efekte betulina, trametenola, inotodiola i lanosterola na aktivnost tirozinaze i sadržaj melanina. U ćelijskom testiranju, betulin i trametenolna kiselina su smanjili aktivnost tirozinaze i sadržaj melanina, dok su inotodiol i lanosterol značajno povećali aktivnost tirozinaze i sadržaj melanina. Ergosterol peroksid ima antikancerogeno, antimikrobno i imunosupresivno dejstvo [13].

 

Čaga i njeni efekti na zdravlje

 

Već smo napomenuli brojne benefiti koje Čaga ima na organizam. Ovde ćemo nabrojati samo neke iako treba imati na umu da je njen potencijal zapravo mnogo veći.

 

Antikancersko dejstvo

 

Dosadašnja istraživanja pokazala su da Čaga sadrži brojne farmaceutske i nutritivne supstance koje učestvuju u borbi  protiv raka. Triterpenoidni sastojci Chaga pečuraka poseduju citotoksičnost za ćelije raka dok su Inotodiol i 3-b-22 a-dihidroksilanosta-8, 25-dien-24-on možda i najpotentniji u borbi protiv tumorskih ćelija. Prethodni podaci su otkrili da Chaga može da izazove zaustavljanje ćelijskog ciklusa i apoptotske promene u nekoliko ćelijskih linija raka. U ćelijama hepatoma (HepG2 i Hep3B) i ćelijama melanoma B16-F10, Chaga je inhibirala njihov rast promovišući zaustavljanje ćelijskog ciklusa u G0/G1 fazi i apoptozu (Youn et al., 2008; Youn et al., 2009). Posebnu efikasnost Čaga ispoljava kod kolorektalnog kancera, melanoma,karcinoma dojke, pluća i kancera usne duplje. Novija istraživanja otkrila su da ekstrakt  Čage smanjuje vitalnost ćelija i proliferaciju HSC-4 ćelija dok zaustavlja njihov ćelijski ciklus supresijom STAT3 aktivnosti. Što se tiče energetskog metabolizma, ekstrakt Chaga pečurke inhibirao je glikolizu i potencijal mitohondrijalne membrane u HSC-4 ćelijama, čime je pokrenuo apoptotičku smrt ćelija posredovanu autofagijom kroz aktivaciju p38 MAPK i NF-kB signalnih puteva. Rezultati pokazuju da ekstrakt pečurke Ćaga ometa progresiju ćelija raka usne šupljine, inhibirajući ćelijski ciklus i proliferaciju, suzbijajući energetski metabolizam ćelija raka i promovišući apoptotičku smrt ćelije posredovanu autofagijom.

 

Antiupalna svojstva

 

Ekstrakt Čaga pečurke je dozno - zavisno smanjio proizvodnju proinflamatornih biomarkera interleukina (IL)-6 i faktora tumorske nekroze-alfa (TNF-a). Pri visokoj koncentraciji od 500 µg/L, ekstrakt čage pečurke značajno je potisnuo nivoe ciklooksigenaze-2 ( Wagle et al.,2024).

 

Snižava holesterol

 

Ekstrakt Čage takođe može imati uticaj na sniženje  nivoa holesterola, smanjujući rizik od srčanih oboljenja. U osmonedeljnoj studiji na pacovima sa visokim holesterolom, ekstrakt Čage je smanjio „loš“ LDL holesterol, ukupni holesterol i trigliceride, dok je povećavao nivoe antioksidansa. Slične studije su dale iste rezultate i primetile da - pored smanjenja "lošeg" LDL holesterola - Čaga povećava "dobar" HDL holesterol.Istraživači veruju da su antioksidansi prisutni u Čagi odgovorni za njen efekat na holesterol. U studijama na životinjama pokazalo se da polisaharidna jedinjenja iz Čage poboljšavaju regulaciju šećera u krvi. U jednoj studiji, miševi hranjeni Čaga polisaharidima su poboljšali nivo šećera u krvi natašte i smanjili insulinsku rezistenciju.


Stimulacija imunog sistema

 

Čaga je bogata antioksidansima  i može poboljšati odbranu vašeg tela od infekcija i podržati vaše opšte imunološko zdravlje. Istraživanja pokazuju da Čaga stimuliše proizvodnju belih krvnih zrnaca, imunih ćelija koje se bore protiv virusa i bakterija. Ovo je posebno važno kod onkoloških pacijenata, jer se veoma često dešava da nakon hemoterapije dođe do pada belih krvnih zrnaca, čime se smanjuje mogućnost organizma da se odbrani od infekcije, te se iz tih razloga konzumiranje suplemenata na bazi Čage preporučuje nakon završetka terapije u cilju jačanja imunog sistema.

Druga važna komponenta koja je prisutna u  Čagi,  koja dovodi do jačanja imuniteta jesu njeni polisaharidi, uključujući beta-glukane. Ova jedinjenja stimulišu proizvodnju i aktivnost imunih ćelija, povećavajući sposobnost tela da se odbrani od infekcija.  Konkretno, pokazalo se da beta-glukani aktiviraju ćelije našeg urođenog imunog sistema. Ovi tipovi ćelija su prva linija odbrane koja odgovara  na patogene i počinju da se bore protiv infekcija pre nego što naš imuni sistem počne da proizvodi specifična antitela za invaziju mikroba. Pored toga, Čaga može poboljšati proizvodnju citokina ili hemijskih glasnika koji pomažu našim imunološkim ćelijama da komuniciraju jedna sa drugom. Dakle, Čaga može biti podjednako efikasna kod obične prehlade i gripa kao i kod brojnih autoimunih bolesti.

 

Da li postoje neke mere opreza prilikom korišćenja Čage

 

Čaga se generalno smatra bezbednom za većinu pojedinaca kada se konzumira u umerenim količinama. Međutim, postoje neka važna razmatranja i potencijalni rizici za određene pojedince.

Zbog svojih potencijalnih efekata na razređivanje krvi, Čaga može da stupiti u interakciju sa određenim lekovima, posebno antikoagulansima i lekovima protiv agregaciej trombocita. Pojedinci koji uzimaju lekove za razređivanje krvi treba da razgovaraju sa zdravstvenim radnicima pre upotrebe Čage. Pošto Čaga može smanjiti šećer u krvi, osobe koje uzimaju lekove ili suplemente za dijabetes treba da razgovaraju sa zdravstvenim radnicima pre upotrebe Čage.

 

Čaga sadrži oksalnu kiselinu, koja može izazvati probleme sa bubrezima ili podstaći razvoj kamena u bubregu u velikim količinama. Pojedinci sa istorijom kamena u bubregu ili bolesti bubrega treba da budu oprezni kada koriste čagu i uzimaju dovoljnu količinu tečnosti, a treba izbegavati uzimanje Čage pre spavanja.

Iako retko, neki pojedinci mogu biti alergični – intolerantni na Čagu, što dovodi do alergijskih reakcija kada se konzumira. Dobra je praksa da počnete sa malom dozom da biste procenili toleranciju, posebno ako prvi put konzumirate čagu.

 

VAŽNO!!!

Čaga može da akumulira teške metale iz svog okruženja. Kvalitet i čistoća Čage mogu značajno da variraju između brendova. Neophodno je nabaviti dodatke ili ekstrakte čage od renomiranih dobavljača kako bi se osigurala sigurnost i efikasnost. Preporučljivo je uzimati Čagu iz organskog uzgoja kako bi se izbegla akumulacija teških metala.

  1. Li, J. Mei, L. Jiang, C. Geng, Q. Li, X. Yao, et al.

 

Reference:

Chaga medicinal mushroom, Inonotus obliquus (agaricomycetes) polysaccharides suppress tacrine-induced apoptosis by ROS-scavenging and mitochondrial pathway in HepG2 cells Int J Med Mushrooms [Internet], 21 (6) (2019), pp. 583-593 http://www.dl.begellhouse.com/journals/708ae68d64b17c52,27c0458a59ba057c,2070e40d779d0bf7.html

  1. Chen, W. Zheng, X. Gao, X. Xiang, D. Sun, J. Wei, et al.

Aqueous extract of Inonotus bliquus (Fr.) pilat (Hymenochaetaceae) significantly inhibits the growth of sarcoma 180 by inducing apoptosis

Am J Pharmacol Toxicol 2 (1) (2007), pp. 10-17, 10.3844/ajptsp.2007.10.17

  1. H. Lee, H.S. Hwang, J.W. Yun

Antitumor activity of water extract of a mushroom, Inonotus obliquus , against HT-29 human colon cancer cells Phytother Res., 23 (12) (2009 Dec), pp. 1784-1789

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.2836

  1. Ma, H. Chen, P. Dong, X. Lu

Anti-inflammatory and anticancer activities of extracts and compounds from the mushroom Inonotus obliquus

Food Chem., 139 (1–4) (2013 Aug), pp. 503-508

https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0308814613000526

  1. I. Eid, B. Das

Molecular insights and cell cycle assessment upon exposure to Chaga (Inonotus obliquus) mushroom polysaccharides in zebrafish (Danio rerio)

https://www.nature.com/articles/s41598-020-64157-3

  1. Softa, G. Percoco, E. Lati, P. Bony

Birch Sap and Chaga Mushroom  Extracts Show Anti-Oxidant, Anti-Inflammatory and DNA Protection

Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications, vol. 9 (2019), pp. 188-205

  1. K. Król, M. Kiełbus, A. Rivero-Müller, A. Stepulak

Comprehensive review on betulin as a potent anticancer agent

BioMed Res. Int., 2015 (2015), pp. 1-11

  1. Schwieger-Briel, D. Kiritsi, C. Schempp, C. Has, H. Schumann

Betulin-based oleogel to improve wound healing in dystrophic epidermolysis bullosa: a  prospective controlled proof-of-concept study

Dermatol Res Pract, 2017 (2017), pp. 1-10

  1. Scheffler

The wound healing properties of betulin from birch bark from bench to bedside

Planta Med., 85 (7) (2019 May 11), pp. 524-527

  1. Drąg-Zalesińska, N. Rembiałkowska, S. Borska, J. Saczko, M. Drąg, M. Poręba, et al.A new betulin derivative stimulates the synthesis of collagen in human fibroblasts stronger than its precursor

Brooklyn, vol. 33 (2019 Jul 6), pp. 1087-1093

  1. Alakurtti, T. Mäkelä, S. Koskimies, J. Yli-Kauhaluoma

Pharmacological properties of the ubiquitous natural product betulin

  1. J. Pharmaceut. Sci., 29 (1) (2006 Sep), pp. 1-13
  2. Huyke, J. Reuter, M. Rodig, A. Kersten, M. Laszczyk, A. Scheffler, et al.

Treatment of actinic keratoses with a novel betulin‐based oleogel. A prospective, randomized, comparative pilot study

JDDG J. der Deutschen Dermatol. Gesellschaft, 7 (2) (2009 Feb 26), pp. 128-133

  1. H. Kang, J.E. Jang, S.K. Mishra, H.J. Lee, C.W. Nho, D. Shin, et al.

Ergosterol peroxide from Chaga mushroom (Inonotus obliquus) exhibits anti-cancer activity by down-regulation of the β-catenin pathway in colorectal cancer

  1. Ethnopharmacol., 173 (2015 Sep), pp. 303-312